Svarbi informacija

Svarbi informacija

2017-11-22

KLAIPĖDOS RAJONO GERIAMAJAME VANDENYJE - FLUORIDAS IR BORAS

KLAIPĖDOS RAJONO GERIAMAJAME VANDENYJE - FLUORIDAS IR BORAS

Vakarų Lietuvos regione, susiklosčius nepalankioms geologinėms-hidrogeologinėms sąlygoms, požeminiame geriamajame vandenyje aptinkamos didesnės už normą gamtinės kilmės fluorido ir boro koncentracijos. Geriamasis vanduo yra saugus ir sveikas vartoti, kai vanduo atitinka nustatytus ribinius mikrobinius ir toksinius (cheminius) rodiklius. Remiantis AB „Klaipėdos vanduo“ 2016-2017 m. geriamojo vandens periodinės programinės priežiūros rezultatais, Lietuvos higienos normoje HN 24:2003 nustatytos maksimalios fluorido ir boro koncentracijos buvo viršytos 1 lentelėje pateiktose Klaipėdos rajono vandenvietėse.

1 lentelė

Vandenvietės pavadinimas

Fluoridas (1,5 mg/l)

2016 m.

2017 m.

Aukštkiemių

1,89

1,92

Kalotės

2,92

2,72÷3,10

Trušelių

neviršyta

1,67÷1,71

Vandenvietės pavadinimas

Boras (1,0 mg/l)

2016 m.

2017 m.

Dauparai

neviršyta

1,59

Kalniškės

neviršyta

1,16

Ketvregiai

2,10

2,19

Lapiai

nuo 2016-07-18

atitinka HN 24:2003

atitinka HN 24:2003

Mėželiai

1,30

nuo 2017-09-28 atitinka HN 24:2003

Rokai

1,42

nuo 2017-09-28 atitinka HN 24:2003


Vandens kokybės gerinimui – didelės investicijos

AB „Klaipėdos vanduo“ indėlis į vandentvarkos ūkio gerinimą ir plėtrą Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijoje yra didžiulis. Šiuo metu Klaipėdos rajono gyventojams geriamasis vanduo tiekiamas iš 48 vandenviečių. Tik 2 vandenvietėse  (Gropiškės ir Vėžaičių (senosios)) iš gręžinių išgaunamo geriamojo vandens kokybė atitinka higienos normos nustatytus reikalavimus. 6 vandenvietėse (Agluonėnų, Endriejavo, Girkalių, Kretingalės, Kvietinių, Karklės) higienos normos reikalavimai geriamojo vandens kokybei buvo pasiekti, pastačius modernius vandens gerinimo įrenginius. Klaipėdos rajone efektyviai vykdoma gręžinių pergręžimo programa, kuomet atliekami žvalgybiniai gręžimai ir kituose vandeninguose sluoksniuose ieškoma geros kokybės ar didesnio kiekio vandens. Taip 2014-2016 m. vandens kokybė pagerinta Plikių, Girkalių, Daugmantų, Judrėnų, Agluonėnų,  Kalnuvėnų, Lapių, Mėželių, Rokų, Pleškučių, Svencelės ir Šiūparių gyvenvietėse. 2015 m. buvo nutiesta 13,4 km magistralinio vandentiekio linija iš Klaipėdos miesto  iki Priekulės mstl. su atšakomis į Mickų, Dituvos, Kuodžių gyvenvietes. Geriamasis vanduo minėtoms gyvenvietėms tiekiamas iš Klaipėdos miesto III-osios vandenvietės, kuris pilnai atitinka higienos normos reikalavimus.

2016 m. bendrovė gavo finansavimą pagal 2014-2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programą. Šiuo metu yra vykdomos rangos sutartys: „Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo tinklų rekonstravimas ir plėtra Klaipėdos rajone (Lapiuose, Kvietiniuose, Trušeliuose, Mazūriškėse, Klipščiuose, Kalotėje, Ketvergiuose, Kalviuose)“Geriamojo vandens įrenginių statyba Klaipėdos rajone (Veiviržėnai, Dauparai (Gobergiškė), Plikiai (Grauminė), Dreverna, Judrėnai, Lapiai)“, kurių apimtyse 2018 m. IV ketvirtyje numatyta: Trušelių, Mazūriškių, Kalotės gyvenviečių vandentiekio tinklus prijungti prie Klaipėdos m. vandens tiekimo sistemos, pakloti magistralinę vandentiekio liniją Klaipėda-Ketvergiai, pastatyti modernius vandens gerinimo įrenginius Veiviržėnų, Dauparų, Plikių, Drevernos, Judrėnų, Lapių gyvenvietėse.

2019 m. IV ketvirtyje AB „Klaipėdos vanduo“ savo lėšomis planuoja prijungti Aukštkiemių gyvenvietės vandentiekio tinklus prie Klaipėdos m. vandens tiekimo sistemos, Kalniškės gyvenvietės vandentiekio tinklus prie Gargždų mstl. vandens tiekimo sistemos.

Fluoridas ir jo poveikis žmonių sveikatai

Geriamajame vandenyje fluoridas yra beskonis, bekvapis, bespalvis ir nesudaro jokių drumzlių, t.y. vartotojas jo negali pajausti. Fluoridas būtinas žmogaus organizmui - jo optimali koncentracija vandenyje laikytina 0,6-0,8 miligramo litre, tačiau per dideli fluorido kiekiai gali sukelti sveikatos sutrikimų. Optimalus šio elemento kiekis lemia danties atsparumą ėduoniui, užtikrina taisyklingą augančio organizmo kaulų sistemos vystymąsi, tačiau fluorido perteklius žmogaus organizmui yra kenksmingas. Pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria pernelyg fluoruotą vandenį geriantys žmonės – dantų fluorozė, pažeidžianti dantis jiems formuojantis ir vystantis, taip pat galimi kalcio ir magnio apykaitos sutrikimai. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis dantų fluorozė gali išsivystyti danties vystymosi ir formavimosi metu, t. y. iki 8-10 metų amžiaus vaikams. Todėl besilaukiančioms mamoms ir vaikams iki 10 metų svarbu kontroliuoti su maistu ir vandeniu gaunamą fluoridų kiekį. Siekiant išvengti neigiamo fluoridų poveikio, rekomenduojama:

  • Vengti vandens su padidintu fluoridų kiekiu, daugiau vartoti sulčių, pieno ir jo produktų, nes kalcis sunkina fluorido įsisavinimą organizme, o vitaminas C ir B1 padeda fluoridui greičiau pasišalinti iš organizmo;
  • Dantų priežiūros priemones (pastą, skalavimo skysčius) rinktis su mažesniu fluorido kiekiu arba visai be jo;
  • Nevartoti maistui druskos su fluoru, nevartoti maisto papildų, kuriuose yra fluoro;
  • Reguliariai tikrinti vaikų dantis ir kt.

Boras ir jo poveikis žmonių sveikatai

Europos Sąjungoje bei Lietuvos higienos normoje HN 24:2003 nustatytas boro koncentracijos standartas geriamajame vandenyje yra 1 mg/litre. Pasaulio sveikatos organizacijos parengtame geriamojo vandens kokybės vadove nurodyta rekomenduojama boro koncentracija geriamajame vandenyje – 2,4 mg/l. Pasaulio sveikatos organizacija yra nustačiusi priimtiną saugų vidutinį boro suvartojimo per parą suaugusiems žmonėms – 0,16 mg boro/kg kūno svorio per parą arba vidutiniškai apie 10 mg boro per parą. Pavyzdžiui Kanados sveikatos organizacijos parengtame Kanados geriamojo vandens kokybės vadove nurodyta maksimali leistina boro koncentracija Kanados geriamajame vandenyje gali siekti iki 5 mg/l. Šis maksimalus dydis buvo nustatytas įvertinus šiuos pagrindinius kriterijus: daugiamečių boro poveikio organizmams tyrimų rezultatus, geriamojo vandens ruošimo technologijų diegimo kaštus, technologijų sudėtingumą, eksploatacines sąnaudas, geriamojo vandens savikaina ir kaina vartotojams.

Nėra daug duomenų apie nuodingą boro poveikį žmonių sveikatai. Jų šiek tiek gauta studijuojant žmonių apsinuodijimų atvejus ir atliekant toksiškumo tyrimus su gyvūnais. Literatūroje nurodoma, kad dideli boro kiekiai gali sukelti apsinuodijimus. Nustatyta, kad suaugusiam žmogui jo gaunant daugiau nei 20 mg per parą galima pakenkti reprodukcinei funkcijai. Kiti tyrimai rodo, kad klinikiniai boro toksiškumo požymiai (dirglumas, traukuliai, virškinimo trakto sutrikimas ir kt.) gali pasireikšti suvartojus nuo 100 iki 55500 mg boro, priklausomai nuo amžiaus ir kūno svorio. Boro junginiai yra toksiški tik esant didelėms dozėms. Vandenį, kuriame boro kiekis viršija leidžiamas normas (ypatingą dėmesį atkreipiant į fasuotą mineralinį vandenį, nes jame boro koncentracija gali siekti iki 12 mg/l), atsargiai turėtų vartoti vaikai ir nėščios moterys.

AB „Klaipėdos vanduo“

„Boras ir jo poveikis žmonių sveikatai“ skiltis parengta remiantis

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos parengta medžiaga

svetainiu kurimas