Gyventojams

Svarbi informacija  Gyventojams

2010-11-12

Nemaloni tiesa apie skaitiklių pažeidimus

Nemaloni tiesa apie skaitiklių pažeidimus

Gaubtelio suaižėjimo priežastis

Kas mėnesį AB "Klaipėdos vanduo" kontrolieriai patikrina apie 2500 butų, dar tiek pat butų aplanko šaltkalviai keisdami skaitiklius. Specialistai įvertina, ar skaitikliai yra techniškai tvarkingi, mechaniškai nepažeisti. Dažniausiai fiksuojamas pažeidimas - skaitiklio stabdymas spaustuvų pagalba. Prieš porą metų AB „Klaipėdos vanduo" specialistai kartu su Lietuvos metrologijos inspekcijos ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovais atliko eksperimentą - įvertino ir užfiksavo spaustuvais spaudžiamo skaitiklio pažeidimus. Pagrindinis požymis, pagal kurį galima nedvejojant nustatyti, kad skaitiklis buvo mechaniškai veikiamas spaustuvais - apsauginio gaubtelio suaižėjimas.


Istorija apie „neteisingą" nuobaudą

Nustačius vienokius ar kitokius skaitiklio pažeidimus, visada yra įvertinamas ir gyventojo vandens suvartojimas. Pavyzdžiui, viena ponia pasirašė aktą, pripažindama padarytus skaitiklių pažeidimus. Bet paskui persigalvojo - esą vandentiekiečiai ją apgavo ir klasta išgavo parašą. Gali būti. Kas dabar įrodys? Tačiau pažiūrėjus į minėtos ponios vandens suvartojimo analizę paaiškėja, kad jos bute du žmonės per metus suvartoja tik penkis kubinius metrus karšto ir 24 kubinius metrus šalto vandens (trigubai mažiau, nei kita tokia pat šeima!). Priedo, šiame name kas mėnesį „kažkur" dingsta 10 kubinių metrų vandens. O dar ponios skaitiklių kraštai suskeldėję. Taip pat įdomus faktas, kad 2005 metais šiame bute keičiant skaitiklius irgi buvo užfiksuotas skaitiklių sugadinimas.
Tik įvertinus visus faktus priimamas sprendimas apie pažeidimo pagrįstumą ir  sankcijas klientui. Tad minėtoji ponia turės kompensuoti sugadintų skaitiklių vertę, o vandens suvartojimas jai perskaičiuojamas vadovaujantis Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos patvirtintomis normomis. Jei savivaldybės atstovas surašytų administracinių teisės pažeidimų protokolą, grėstų dar ir administracinė bauda. Įvertinus, kiek buvo galima sutaupyti klastojant skaitiklių rodmenis, ir kokios finansinės sankcijos laukia pažeidėjos, tikrai būtų buvę pigiau nespausti skaitiklių.

Prieš klastojimą - modernesni skaitikliai

Skaitiklių  keitimas ir kontrolė jau duoda vaisius. Bendrovės vandens nuostoliai daugiabučiuose namuose 2007 metais, kai buvo pakeista tik trečdalis skaitiklių, sudarė 19%. 2010 metų pirmą pusmetį, kai jau pakeisti visi skaitikliai, nuostoliai sumažėjo iki 14%. AB „Klaipėdos vanduo" kontrolieriai nuolat stebi vandens suvartojimo duomenis ir tikrina visus įtarimą keliančius butus, o aptikę pažeidėjussurašo aktus apie rastus pažeidimus.
Klientų pretenzijos dėl galimo skaitiklių pažeidimo juos nuimant nuo vamzdyno yra svarstomos. Tačiau derėtų priminti, kad prieš keisdamas skaitiklius šaltkalvis juos fotografuoja ant vamzdyno, o po to pakartotinai nuėmęs nuo vamzdyno. Nuėmimo metu sugadinti skaitiklį taip, kad dangtelis įgautų suspaudimo požymius - nubrozdintą apskritimą viduryje stiklo ir specifiškai suaižėjusį apsauginį dangtelį - neįmanoma.Juo labiau neįmanoma taip pažeisti skaitiklio remontuojant patalpas.
Su klientais visada ieškoma kompromiso - jei pateikiamos VST ir dujų tiekėjų pažymos įrodo, kad žmonės tikrai negyveno bute ir todėl suvartojo mažai vandens, jiems taikoma tik sugadintų skaitiklių apmokėjimo vertė, neperskaičiuojant vandens vartojimo pagal nustatytas normas.
Kad sumažėtų konfliktinių situacijų su gyventojais, AB „Klaipėdos vanduo" nusprendė įsigyti skaitiklių apsauginius dangtelius. Įvykdžius viešojo pirkimo procedūras šie naujoviški dangteliai bus pradėti montuoti ant vandens skaitiklių klaipėdiečių butuose. Specialistai įsitikinę, jog tuomet netyčinio skaitiklio sugadinimo galimybė bus neįmanoma ir ginčų bei nesąžiningo vandens vartojimo atvejų sumažės. Siekiant ateityje mažinti galimybę skaitikliams taikyti įvairias duomenų klastojimo priemones, AB „Klaipėdos vanduo" planuoja įrenginėti skaitiklius su papildomai apsaugotais nuo užspaudimo stiklais arba su apsauginiais skaitiklių stiklų gaubtais.

Už ką moka vartotojai

Vandens skaitiklis iki susidevėjimo gali praleisti 2-3 tūkstančius kubinių metrų vandens. Vidutiniškai per skaitiklį per metus praleidžiama nuo 60 iki 100 kubinių metrų vandens. Tačiau vadovaujantis metrologinę veiklą reguliuojančiais teisės aktais, kiekvienas skaitiklis turi būti metrologiškai patikrintas vieną kartą per ketveriusmetus.
Vartotojai, mokėdami abonentinį mokestį (pardavimo kainą) ir karšto vandens skaitiklio aptarnavimo mokestį, sumoka su vandens skaitikliais susijusias išlaidas.
Tiksliausiai tiesiogiai su vandens skaitikliais susijusias išlaidas parodo karšto vandens skaitiklio aptarnavimo mokestis. Šį mokestį sudaro: karšto vandens skaitiklius keičiančių darbuotojų darbo užmokestis ir socialinis draudimas, karšto vandens apskaitos prietaisų nusidėvėjimas, remonto, priežiūros, metrologinės patikros sąnaudos. Šiuo metu Klaipėdoje skaitiklių aptarnavimo mokestis yra 2,11 Lt. Kadangi butuose karšto vandens skaitiklių skaičius nevienodas (būna ir vienas, ir du karšto vandens skaitikliai), statistiškai skaičiuojama, kad bute yra 1,3 skaitiklio, nes karšto vandens skaitiklio aptarnavimo mokestis nustatomas butui.

Ką daryti, jei skaitiklis pažeistas

Ką daryti, jei netyčia įskėlėte skaitiklio dangtelį ar pastebėjote, kad jis pažeistas? Būtina kuo skubiau pranešti telefonu (8 46) 466203. Jūsų bute sutartu laiku apsilankys AB „Klaipėdos vanduo" kontrolierius. Bus įvertinami skaitiklio pažeidimai bei vandens suvartojimas bute. Bet kokiu atveju, Jums reikės atlyginti žalą už sugadintą apskaitos prietaisą.

Pažeisti skaitikliai


Faktai: kontrolieriai susiduria su situacijomis, kai pažeidėjai netgi nesistengia paslėpti skaitiklių rodmenų klastojimo įtaisų.


Pažeisti skaitikliai


Dažniausiai po spaudimo atsirandančios žymės - suskeldėję skaitiklių kraštai.

www.ve.lt