Gyventojams

Svarbi informacija  Gyventojams

2020-10-20

Klaipėdos rajono Vaitelių kaimo gyventojams skubiai bus statomi vandens valymo įrenginiai

Klaipėdos rajono Vaitelių kaimo gyventojams skubiai bus statomi vandens valymo įrenginiai

AB „Klaipėdos vanduo“ užsakymu radiacinės saugos centro laboratorijoje 2020 metais spalį buvo atlikti 14 vandenviečių tyrimai. Tik vienoje iš jų – Vaitelių kaimo vandenvietėje buvo nustatyta nežymiai padidėjusi metinė gamtinės kilmės radionuklido aktyvumo koncentracija. Remiantis HN 24:2017 leidžiama norma yra 0,1 milisivertų (mSv), Vaitelių kaimo geriamajame vandenyje nustatyta 0,134 milisivertų (mSv) metinė efektinė dozė.

Radiacinės saugos centras nustatė, kad gamtinės kilmės radionuklidai geriamajame vandenyje sudaro tik 1/10 dalį visos gyventojo iš gamtos per metus gaunamos apšvitos. Radiacinės saugos centro duomenimis, vidutinė metinė efektinė apšvitos dozė, kurią gauna vidutinis Lietuvos gyventojams, lygi 3,36 milisivertų (mSv). Apie 30 proc. šios apšvitos sudaro medicininių diagnostinių procedūrų metu gaunama apšvita (vidutiniškai apie 1,0 mSv per metus). Pavyzdžiui, atliekant kompiuterinės tomografijos tyrimą, tiriant pilvo ir dubens sritį, patiriama apšvita gali siekti iki 10 milisivertų (mSv).

„Nepaisant to, kad geriamajame vandenyje rasta nežymi gamtinės kilmės spinduliuotė, o apšvita yra mažesnė nei tiriant skrandžio, žarnyno sutrikimus,  atliekant rentgenoskopijos tyrimą, AB „Klaipėdos vanduo“ imasi skubių ir neatidėliotinų veiksmų. Priėmėme sprendimą kiek įmanoma greičiau pastatyti vandens gerinimo įrenginius, kurie tikėtina panaikins padidėjusį radionuklidų aktyvumo koncentraciją, taip pat nemalonų kvapą – sieros vandenilį, sumažins geležies ir amonio kiekį vandenyje. Norime nuraminti gyventojus, kad nustatyta spinduliuotė yra indikatorinis rodiklis, kuris nesietinas su kenksmingu poveikiu sveikatai“, – AB „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.

Nauji vandens gerinimo įrenginiai planuojama bus pastatyti per  4 mėnesius. Vaitelių kaime tėra 9 AB „Klaipėdos vanduo“ klientai. Pastačius naujus vandens gerinimo įrenginius  bus atliekami pakartotiniai radiologiniai tyrimai.

Radiacinės saugos centras nuo 2018 metų jau patikrino 40  AB „Klaipėdos vanduo“ vandenvietes. Likusias 5 žadama ištirti artimiausiu metu.

Daugiau informacijos apie apie gyventojų apšvitą ir radiacinę saugą, galite rasite Radiacinės saugos centro tinklapyje – http://www.rsc.lt/index.php/pageid/746/print/1

Daugiau informacijos:

Gintarė Butkienė, AB „Klaipėdos vanduo“ komunikacijos vadovė

El.p. gintare.butkiene@vanduo.lt

Mob.nr. +37061022587

svetainiu kurimas