Naujienos

Didmiesčiai vienijasi vardan stiprios ir atsakingos vandentvarkos: įsteigė asociaciją ir įvardino tikslus

2022 08 17


Trijų didžiausių Lietuvos miestų vandentvarkos įmonės, šią vasarą pirmą kartą įgyvendinusios bendrą vandenį iš čiaupo gerti skatinančią kampaniją, sutelks savo jėgas ir patirtį tolesniam sektoriaus stiprinimui. Tuo užsiims naujai įsteigta Atsakinga vandentvarkos asociacija.
Šiemet iniciatyvai „Vanduo – gyvenimas. Dalinkis“ susivienijusių įmonių „Vilniaus vandenys“, „Kauno vandenys“ ir „Klaipėdos vanduo“ vadovai teigia, kad vandens iš čiaupo populiarinimo kampanija buvo tik pradžia. Tam, kad teigiami pokyčiai nenutrūktų, įmonių bendradarbiavimas tęsis toliau asociacijos formatu.
Asociacija padės sutelkti jėgas
Naujai įsteigta atsakingos vandentvarkos asociacija sieks bendradarbiauti su atsakingomis šalies institucijomis rengiant ir įgyvendinant nacionalinę vandentvarkos strategiją, teikti aktualius siūlymus, inicijuoti vandentvarkos sektoriaus pertvarkymo ir modernizavimo pokyčius, siekti darnios su aplinka veiklos bei skatinti diegti pažangias technologijas vandentvarkos srityje.
Naujai įsteigta asociacija sieks bendradarbiavimo su mokslo institucijomis, aukštosiomis ir profesinėmis mokyklomis, narių atstovavimą Lietuvoje bei užsienyje. Vienas svarbiausių naujosios asociacijos tikslų yra stiprinti vandentvarkos specialisto profesijos patrauklumą Lietuvoje ir paskatinti jaunus žmones ją rinktis.
„Vandentvarkos sektoriui Europos Sąjungos, šalies institucijų, visuomenės lūkesčiai tik didėja. Čia būtini pokyčiai, kurių atidėlioti jau nebegalime, jų reikia imtis dabar. Jei turime Nacionalinę saugumo, nacionalinę švietimo strategijas, subrendome ir nacionalinei vandentvarkos strategijai. Trijų didžiųjų miestų vandentvarkos įmonių įgyvendinta kampanija atskleidė, kad reikšmingi žingsniai įmanomi tik sutelkus jėgas.  Todėl  esame tikri, kad suvieniję patirtį ir iniciatyvumą galime pasiekti apčiuopiamų rezultatų sektoriuje, kuris šalyje veikia turėdamas labai skirtingas finansines galimybes ir potencialą keistis“, – sako  naujai įsteigtos Atsakingos vandentvarkos asociacijos vadovas Marius Švaikauskas.

Nacionalinės iniciatyvos rezultatai džiugina

Siekiant atkreipti plačiosios visuomenės dėmesį į vandentvarkos problemas ir kiekvieno visuomenės nario indelį išsaugant švaresnę aplinką,  Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos vandentvarkos bendrovės nuo birželio skatino kuo dažniau rinktis tyrą vandenį iš čiaupo, trijuose šalies miestuose organizavo renginius, siūlė pramogų, pasirūpino viešomis prieigomis prie geriamojo vandens, miestuose įrengdamos jo tiekimo stoteles.

Nors kampanija Klaipėdoje tęsis visą rugsėjį, dabartiniais duomenimis, prie kampanijos jau prisijungė daugiau nei 80 skirtingų verslų, veikiančių net 8 šalies miestuose ir rajonuose. Planuojama, kad iki kampanijos pabaigos bus nemokamai išdalinta daugiau nei milijonas stiklinių vandens iš čiaupo. Vadinasi - atsisakyta daugiau 350 000 plastiko butelių, o į aplinką išmesta apytiksliai 23 tonomis mažiau anglies dvideginio.

„Džiugu, kad uostamiestis ir jame veikiantys verslai intensyviai prisideda prie tvarumo iniciatyvos ir aš tikiu, kad kiekvienas žengdamas po mažą, bet reikšmingą žingsnį, mes pasaulį padarysime švaresnį, tvaresnį ir paliksime jį tokį koks yra dabar ateities kartoms. Naujos asociacijos vienas iš siekių, suvienyti gyventojus, verslus užlieti miestus tvarumo banga, todėl ieškosime būdų, kaip užtikrinti, kad pokyčiai nesustotų, o priešingai įgautų dar didesnę bangą“, – sako „Klaipėdos vanduo“ generalinis direktorius Benitas Jonikas.

Plastikas išlieka rimta problema

Naujoji vandentvarkos įmonių asociacija buvo pristatyta Vilniuje, kur prie iniciatyvos „Vanduo – gyvenimas. Dalinkis“ prisijungusi menininkė Monika Dirsytė pasiruošusi rugpjūčio 17 dieną aštuonias valandas bėgti maratoną. M. Dirsytės performansas „ru/I/n“ simbolizuoja skubančio, trumpalaikiais vartotojiškais gyvenimo įpročiais besivadovaujančio ir esamą aplinkos būklę ignoruojančio šiuolaikinio žmogaus prototipą, taip menininkė siekia atkreipti visuomenės dėmesį, į tai, kad pokyčiai priklauso prasideda nuo kiekvieno iš mūsų paprastų kasdienių pasirinkimų.

„Aš niekada nebuvau abejinga socialinėms ir globalinėms problemoms, nes aš ir jūs – esame gamtos dalis, o pati gamta –  mūsų namai. Tad man savaime suprantama, kad ją turime gerbti, saugoti ir tausoti, juolab, kad jos likimas  priklauso nuo mūsų pačių daromų veiksmų ir priimamų sprendimų. Pats performanso pavadinimas pasirinktas neatsitiktinai – RU/I/NING, tai tarsi sufleruoja, jog mes patys galime rinktis bėgdami per pasaulį  negriauti savo namų. Tai galimybė iš naujo pažvelgti į žmogaus santykį su gamta, prisiimant atsakomybę. Svarbu nepamiršti, kad kiekvienas veiksmas, kurį atlieka žmogus, turi atoveiksmį. Tad kiekvienas pokyčius turime pradėti nuo savęs“, – sako perfomanso autorė Monika Dirsytė.

Naujai įsiteigta atsakinga vandentvarkos asociacija vienija tris didžiausių šalies miestų įmones: „Vilniaus vandenys“, „Kauno vandenys“ ir „Klaipėdos vanduo“. Šios įmonės aptarnauja daugiau nei 544.127 vartotojų ir abonentų (1.122.232 gyventojų) arba 47 proc. visų gaunančių centralizuotas vandens tiekimo, nuotekų valymo paslaugas šalyje.