Naujienos

Fluorido poveikis sveikatai

2023 03 29


Aktualiausia Vakarų ir Šiaurės-Vakarų Lietuvos požeminio vandens problema – gausus fluoridų kiekis. Fluoridas yra cheminis rodiklis – dėl galimo kenksmingo poveikio žmonių sveikatai kontroliuojamas cheminis rodiklis. Fluoras patekęs į organizmą yra pilnai absorbuojamas virškinamajame trakte ir pernešamas krauju. Didelės fluorido koncentracijos požeminiame vandenyje atsiranda dėl įvairių priežasčių: sulėtėjusios jo apykaitos, kai lėtai cirkuliuojančiame vandenyje ištirpsta mažai tirpūs mineralai, kuriuose yra fluoro ar kur kalcio jonų koncentracija yra maža. Geriamajame vandenyje fluoridas yra beskonis, bekvapis, bespalvis ir visiškai tirpus.
Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojama ir Lietuvoje taikoma optimali fluorido koncentracija geriamajame vandenyje, atsižvelgiant į įvairaus amžiaus žmonių poreikius, yra 0,6-1,0 mg/l. Ribinė fluoro koncentracija geriamajame vandenyje pagal Lietuvos Higienos normą HN 24:2023 „Geriamojo vandens saugos ir kokybės reikalavimai“ turi būti ne didesnei kaip 1,5 mg/l. Fluoras nėra priskiriamas būtiniausiems mikroelementams, tačiau jis labai reikšmingas dantims. Tiek per didelės, tiek per mažos fluoro koncentracijos geriamajame vandenyje taip pat gali turėti neigiamos įtakos žmogaus sveikatai. Kai fluoro kiekis geriamajame vandenyje viršija 1,5 mg/l ribą, fluoro perteklius gali sutrikdyti kalcio ir magnio apykaitą organizme bei sukelti fluorozę (dantų fluorozė – tai biogeocheminės kilmės liga, kai dėl ilgalaikio fluoro veikimo padidintomis dozėmis yra pakenkiami danties audiniai, jų formavimosi ir vystymosi metu). Dėl per didelio fluoridų kiekio atsiranda dantų emalio pakitimų, kietėja kaulai, kaulėja kremzlės. Kai fluoro yra mažiau nei 0,5 mg/l, padidėja ėduonies išsivystymo rizika.
Rekomenduojama reguliuoti fluoridų suvartojimą su maistu, vandeniu ir dantų priežiūros priemonėmis. Kai vandenyje trūksta šio elemento, būtina vartoti daugiau maisto produktų, turinčių fluoridų - jūros kopūstų, žuvies, gerti juodąją, žaliąją arbatas, naudoti dantų pastas su fluoru tam, kad dantys būtų apsaugoti nuo ėduonies bei būtų užtikrintas taisyklingas augančio organizmo kaulų sistemos vystymasis. Fluoro kiekis ypač aktualu vaikams bei besilaukiančioms moterims. Esant per didelei fluoro koncentracijai vandenyje, reikėtų vartoti mažiau tokio vandens, atsisakyti daug fluoridų turinčių maisto produktų, pasirinkti dantų pastą be fluoro, papildomai vartoti vitamino C, kuris padeda greičiau pašalinti fluoro perteklių iš organizmo.
AB „Klaipėdos vanduo“ informuoja, kad Dauparuose, įrengus naują vandens gavybos gręžinį (267 metrų gylio), vanduo tiekiamas Dauparų, Jonušų, Šlapšilės, Gobergiškės k. gyventojams. Po atlikto cheminio vandens tyrimo nustatyta, kad fluoridų kiekis geriamajame vandenyje pagal Lietuvos Higienos normos HN 24:2023 ribines vertes (galima norma iki 1,5 mg/l) viršija nežymiai – paskutinių atliktų tyrimų duomenimis nustatytas vidutinis 2,07 mg/l fluoridų kiekis. Po AB „Klaipėdos vanduo“ kreipimosi į Klaipėdos rajono savivaldybę, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, atsižvelgdamas į situaciją, suteikė išlygą (leidimą) laikinai tiekti geriamąjį vandenį su padidinta fluorido verte iki 2024 liepos 25 d.