Naujienos

Šaltame vandenyje legionelės nesidaugina

2023 05 26


Akcinė bendrovė „Klaipėdos vanduo“ informuoja gyventojus, kad šaltame vandenyje legioneliozės sukėlėjas (Legionella bakterijos) nesidaugina.
AB „Klaipėdos vanduo“ tiekiamo geriamojo vandens temperatūra svyruoja 8-15°C. Taip pat, geriamojo vandens ruošimo procese vanduo yra dezinfekuojamas nuo bet kokio bakteriologinio užterštumo bei pagal technologinių tyrimų ir periodinės priežiūros planus, kurie yra suderinti su Valstybine maisto veterinarijos tarnyba, periodiškai imami mėginiai iš vandenviečių bei geriamojo vandens vartojimo vietų.
 
Legioneliozė – tai ūminė infekcinė liga, pasireiškianti ūminės pneumonijos ar ūminės respiracinės ligos klinikiniais sindromais, kurią sukelia Legionella genties bakterijos. Europoje legioneliozę dažniausiai sukelia (93,9%) L. pneumophila.
 
Nacionalinis visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis žmogus legionelioze užsikrečia aerogeniniu būdu, įkvepiant aerozolio su legionelėmis. Geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, šia liga neužsikrečiama. Taip pat negalima užsikrėsti ir nuo sergančio žmogaus.
Legionelės paplitusios: vandens telkiniuose, dumble, dirvoje, gamybinės ir visuomeninės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis – 20 - 45°C, žemesnėje nei 20°C ir aukštesnėje nei 60°C legionelės nesidaugina.
 
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pateiktos pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės – tai teisingas vandens sistemų naudojimas:
  • karšto vandens temperatūra turi būti palaikoma 50–60°C;
  • šalto vandens temperatūra neturi siekti 20°C;
  • neleisti vandeniui užsistovėti sistemose;
  • ne rečiau kaip 2 kartus per metus valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose;
  • valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus;
  • po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas;
  • esant įtarimui, kad vandens sistemoje yra Legionella spp., paimti ir pristatyti į laboratoriją vandens mėginius mikrobiologiniam ištyrimui.